Únor je obdobím masopustu, ve Švýcarsku řečenému Fasnacht. Kdo nezažil tuhle akci ve Švýcarsku alespoň jednou na vlastní kůži, nemůže řici, že zná Švýcary. V tomto času se totiž tito ctihodní řádní občané promění k nepoznání a vydrží jim to po celou dobu konání Fasnachtu, tedy několik dnů. Města jsou 24 hodin plná veselících se masek. Fasnacht je především velkou událostí pro místní, kteří se na něj obvykle celoročně připravují – vytvářejí masky a nacvičují hudební program na téma, které si skupina, v Basileji nazývaná klika, zvolí. Fasnacht musíte buď milovat, to je většina obyvatel, nebo nenávidět, tahle část obyvatelstva v termínu Fasnachtu svá města opouští.

Slaví se téměř po celém Švýcarsku, ale nejvyhlášenější je Lucern, Basilej a Wallis, kde se forma oslav liší místo od místa, resp.
údolí od údolí, nejrázovitější je patrně Tschäggätta v Lötschentalu. Termíny se liší. Luzerner Fasnacht
se koná 16.-21.2. a začíná ve čtvrtek v 5.00 ráno. Basler Fasnacht zahajuje Morgenstreich v pondělí
27.2. , kdy celé město zhasne, aby pak přesně ve čtyři vyšel průvod s lanternami. Veselí trvá až do 1.3.

Basilejskému Fasnachtu se v České republice dlouhodobě věnuje MgA.Olga Cieslarová, PhD., která o tomto jedinečném fenoménu vydala v roce 2012 knihu s názvem “Fasnacht. V Basileji karneval?” Knihu můžete koupit na e-shopu MojeSvycarsko.com. Paní Cieslarová organizuje každoročně i akci v duchu basilejského Fasnachtu v Praze a sice v listopadu v době výročí sametové revoluce. Její akce nese název Sametové posvícení  a více informací najdete na www.sametoveposviceni.cz. Podrobné info ke knize je pak také na www.MojeSvycarsko.com.

Strašidelná Tschäggätta v Lötschentalu zahrnuje různé akce v období 3.2.-21.2.23.
Více informací najdete na www.luzerner-fasnacht.chwww.baslerfasnacht.info a
www.loetschental.ch.

Copyright Notice: Schweiz Tourismus/Christof Sonderegger

Copyright Notice: Switzerland Tourism/Jan Geerk

Copyright Notice: Luzern Tourismus, Marc Gilgen

Copyright Notice: Lötschental Marketing AG