Přinášíme Vám novou rubriku s fejetony našeho člena Jana Kříže, který ve Švýcarsku prožil velkou část života. Dnes se vrátil do Čech, ale na tuto životní etapu a hlavně na Švýcary a jejich krásnou zemi rád vzpomíná. O své zážitky se s námi rád podělí, a tak se můžete každý měsíc těšit na nové počtení.

Fejetonky o Švýcarsku

Snad každý, kdo přijde jednou do Švýcarska, je ohromen. Těch motivů pro ohromení je hodně: vysoké hory, překrásná jezera, udržovaná města, perfektní silnice a mnohé jiné. A totéž ze setkání a poznávání lidí. Možná že ne všechna má setkání se Švýcary byla vždy pozitivní, ale normální člověk ta málo příjemná rychle zapomene.

Mnohým cizincům vadilo, že zůstanou navždy cizinci! Na druhé straně to má také výhody: mohu poznávat Švýcarsko a Švýcary svými vlastními smysly, aplikovat svá osobní kritéria, a v neposlední řadě mám příležitost ukázat, že i u nás Čechů mohou být lidé slušní, vzdělaní a ochotní pomoci. Tuto možnost bych ztratil, kdybych se stal „úplným Švýcarem“.

Mnozí zkouší zachytit své dojmy: fotografovat hory a údolí nebo domy. Zachytit dojmy ze setkání nebo z poznání nějakého zajímavého detailu je již méně obvyklé, ale je to také přínos. Přínos k tomu, pomoci lidem, kteří jsou ohromeni, nadšeni, chápat a „správně zařadit“ ten úžasný švýcarský systém.

Moje fejetonky nejsou dokonalé, nejsou kompletní, jsou to jen neuspořádané záznamy velmi osobních zážitků. Ale jsou autentické a takové mají zůstat. Prosím vás, berte je jenom tak!

Jan Kříž

Fejetony

  1. Bratři Fleuryové